Májový turnaj v rapid šachu

    Dne 1.5.2019 se konal v Týně nad Vltavou v domě kultury již tradiční 36. ročník Májového turnaje v rapid šachu. Turnaje se účastnilo 62 hráčů, včetně dvou hráčů našeho oddílu ŠACHklub Písek. Miroslav Fürbacher byl nasazeným hráčem číslo 53 a umístil se na solidním 35.místě se ziskem 3,5/7 bodů a to znamenalo výkon ELA 1696! Takže v novém přepočtu na národní rapid ELO si nějaké body připíše k dobru. S panem Fürbacherem jsem hovořil během turnaje jenom krátce, jelikož jsem většinu partií dohrával jako poslední. Nejsem tedy úplně schopný odhadnout jeho spokojenost s výsledkem turnaje, zda naplnil jeho očekávání. Ale z mého pohledu bych řekl slušný výsledek.

Já jsem byl nasazený na 12.pozici a umístil jsem se na 8.místě se ziskem 5/7 s ELO výkonem 2008, takže i pro mě nějaké polepšení do rapid ELA. Byl jsem se svojí hrou poměrně spokojený. Začátek byl pěkný, měl jsem 3/3 a to mě dostalo na 2.šachovnici, kde jsem musel čelit FM Michalu Novotnému. K partii jsem přistoupil nebojácným stylem i přesto, že byl soupeř výkonnostně mnohem silnější. Rozhodl jsem se okamžitě v zahájení soupeři nabídnout gambitového pěšce na b4 ve francouzské obraně a vsadit na snahu mít v pozici lepší iniciativu v postavení figur

a případně i zaútočit na soupeřova krále po malé rochádě. Michal Novotný však moje záměry pochopil a velice chytře zareagoval v momentě, kdy jsem očekával ústup jezdce na základní řadu. V tu chvíli přišla od Michala oběť figury za moje tři pěšce. Dva z pěšců byli důležití centrální pěšci. Partie dále probíhala hodně nejistě, přesto jsem byl nakonec soupeřem v ostré pozici takticky přehrán. V další partii s Jiřím Procházkou, jsem rozestavil černými kameny holandskou obranu. V té jsem nakonec pozičně chyboval a se zablokovaným bělopolným střelcem proti soupeřově dobře opevněnému jezdci na poli e5 se tato partie už nedala udržet a opět jsem musel kapitulovat.

Ostatní partie už byly výhry a ty mě tak nějak potěšily a povzbudily do dalších bojů. Z mého pohledu příjemný a bezproblémový turnaj, kde i oceňuji dobré tempo hry a to 20 minut a 5 sekund za každý provedený tah, který pomáhal především zabránit různým sporům. Partie tak mohly končit výhrou lepší strany a čas nemusel mít hlavní roli, jelikož nebyl prioritou hráčů.

 

Filip Hlavsa

Konečné výsledky můžete najít zde.

© ŠACHklub Písek

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now