ŠACHklub Písek B  -  Spartak Sezimovo Ústí    5,5 : 2,5

     V neděli 20. října jsme zahájili 1. divizi se Spartakem Sezimovo Ústí. Ze zápasu jsme měli trochu obavy, protože jsme neměli dobrou sestavu. Nastupovali jsme s třemi náhradníky, zato soupeř přijel v nejsilnější sestavě.

Jak jsme očekávali, nejkratší partie byla na 8. šachovnici, kde hrál Patrik Kubeš. Nutno říci, že hrál pomalu, dával pozor, snažil se, ale na zkušenějšího Karla Davida neměl a partii prohrál po 2. hodinách ve 24. tahu. Ve stejném čase skončili také partie na 6. a 7. šachovnici. Smůlu měl Jirka Jareš na 6.šachovnici, který stál lépe, ale přechod do koncovky pokazil a v závěru bojoval úspěšně o remízu. Překvapivě se jednalo o jedinou remízu tohoto bojovného zápasu. Poté dohrál Boža Sporka na 7. šachovnici, který po roční pauze s přehledem vyhrál nad Pavlem Novákem. Překvapil Ganbaatar Baasan na 5. šachovnici, který sice ztratil pěšce asi v 7. tahu, ale houževnatou hrou a prudkým útokem strhl vítězství na svou stranu. Vyhrál nad Petráňkem Mariánem který má ELO přes 1900. V polovině zápasu se tak dohráli partie na páté až osmé šachovnici a rozhodnout o výsledku měly  tedy první čtyři šachovnice.

Radek Matějka pokazil černými střední hru a nepovedlo se mu to již v koncovce vylepšit a prohrál. Prohrál trošku i trochu klasickým způsobem na slabého krále a na faktor nestejných střelců,kdy jeho střelecbyl ten špatný a soupeř měl naopak toho výborného. Určitá šance byla kdyby se Radkovi povedlo vyměnit všechny těžké figurya tím by to mohlo směrovat alespoň do remízy, ale soupeř mu to neumožnil a v pravý moment otevřel pozici, kde se projevila slabost Radkova krále a už se nedalo nic dělat. Hned nato pěkně zvítězil Filip Hlavsa, jelikož soupeř si překvapivě vzal gambitového pěšce a celou partii stál pod tlakem. V časové tísni přišel o věž a ihned se vzdal. Janda Pavel na první šachovnici zesiloval tlak na našeho Honzu Gdovina, ale pořád nemohl získat rozhodující výhodu. Honza se vynalézavě bránil, postupně vylepšoval pozici a překvapivým útokem ve středu šachovnice vítězně ukončil partii. Nutno říci, že mu soupeř v závěru opravdu pomohl. Po této výhře bylo jasné, že odejdeme jako vítězové a to ještě hrál náš kapitán Dan Mareš, který byl stále v lepší pozici s pěšcem více, střelec proti koni a věže na každé straně. Nakonec mu pomohla hrubá chyba soupeře a náš kapitán vítězstvím podpořil naši celkovou výhru. Celý zápas nás provázelo štěstí a doufejme že se od nás v příštím kole neodvrátí. Zápas skončil výrazným rozdílem 5,5 : 2,5.

Josef Streďák a Filip Hlavsa

1D1.jpg